DPP120-24-1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-DPP120-24-1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DPP120-24-1 |
Description | AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DPP120-24-1 Models |
Category | Power (Watts) 120W |
Manufacturer TDK-Lambda | Voltage - Isolation 3 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Bulk | Efficiency 86% |
Part Status Not For New Designs | Operating Temperature -40°C ~ 71°C (With Derating) |
Input Type AC | Features Adjustable Output, Load Sharing |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 4.59" L x 2.50" W x 4.92" H (116.6mm x 63.5mm x 125.0mm) |
AC Voltage - Input 85 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC | Approval Agency CE |
Voltage - Output 1 24V | Base Product Number |
Current - Output (Max) 5A |