CN300B110-15
DigiKey Part Number
285-CN300B110-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN300B110-15
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 20A 43V - 160V Input
EDA/CAD Models
CN300B110-15 Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Voltage - Input (Min)
43V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Current - Output (Max)
20A
Power (Watts)
300 W