CN200B110-24/CO
DigiKey Part Number
285-CN200B110-24/CO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN200B110-24/CO
Description
DC-DC, PCB MOUNT, HALF BRICK, IN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 1 Output 24V 8.4A 43V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CN200B110-24/CO Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Isolated Module, Conformal Coated
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Min)
43V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
8.4A
Approval Agency
CE, UKCA
Power (Watts)
202 W