VLS252012HBX-1R0M-1
DigiKey Part Number
445-173025-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-173025-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173025-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS252012HBX-1R0M-1
Description
FIXED IND 1UH 3.4A 56 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.4 A 56mOhm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
VLS252012HBX-1R0M-1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3A
DC Resistance (DCR)
56mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)