VLS252010HBX-2R2M-1
DigiKey Part Number
445-172399-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-172399-1-ND - Cut Tape (CT)
445-172399-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS252010HBX-2R2M-1
Description
FIXED IND 2.2UH 1.76A 120 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.76 A 120mOhm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
VLS252010HBX-2R2M-1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.3A
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)