VLS252010CX-4R7M-1
DigiKey Part Number
445-172974-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-172974-1-ND - Cut Tape (CT)
445-172974-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS252010CX-4R7M-1
Description
FIXED IND 4.7UH 1.11A 235 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.11 A 235mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLS252010CX-4R7M-1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
970mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
235mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
2520
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)