VLS201612HBX-2R2M-1
DigiKey Part Number
445-173012-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-173012-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173012-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS201612HBX-2R2M-1
Description
FIXED IND 2.2UH 1.85A 137 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.85 A 137mOhm Max 0806 (2016 Metric)
EDA/CAD Models
VLS201612HBX-2R2M-1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.67A
DC Resistance (DCR)
137mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)