VLF252012MT-150M
DigiKey Part Number
445-15799-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLF252012MT-150M
Description
FIXED IND 15UH 630MA 680 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 630 mA 680mOhm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
VLF252012MT-150M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
330mA
DC Resistance (DCR)
680mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)