VLF252010MT-100M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 660 mA 590mOhm Max 1008 (2520 Metric)
VLF252010MT-100M
DigiKey Part Number
445-15787-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLF252010MT-100M
Description
FIXED IND 10UH 660MA 590 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VLF252010MT-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
390mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
590mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)