PC95EL11X4-Z
DigiKey Part Number
445-180857-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC95EL11X4-Z
Description
FERRITE CORE EL 2.4UH PCS95 2PC
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated PC95 Ferrite Core EL Type 0.433" (11.00mm) Length 0.346" (8.80mm) Width Diameter 0.079" (2.00mm) Height
Category
Gap
Ungapped
Manufacturer
TDK
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.83
Series
Effective Length (le) mm
16.5
Packaging
Tray
Effective Area (Ae) mm²
13.7
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
15.9
Core Type
EL
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
226.0
Supplier Device Package
EL 11 x 4
Finish
Uncoated
Material
PC95
Height
0.079" (2.00mm)
Inductance Factor (Al)
2.4 µH
Length
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±25%
Width
0.346" (8.80mm)