MLZ1608M4R7WT000
DigiKey Part Number
445-6390-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6390-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6390-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLZ1608M4R7WT000
Description
FIXED IND 4.7UH 350MA 500 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Multilayer Inductor 350 mA 500mOhm 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLZ1608M4R7WT000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
120mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
500mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)