MLP2016H1R0MT0S1
DigiKey Part Number
445-15722-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-15722-1-ND - Cut Tape (CT)
445-15722-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP2016H1R0MT0S1
Description
FIXED IND 1UH 1.3A 112.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 1.3 A 112.5mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLP2016H1R0MT0S1 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
112.5mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Multilayer
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)