FG14X7S2A474KRT06
DigiKey Part Number
445-173144-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173144-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG14X7S2A474KRT06
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7S RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FG14X7S2A474KRT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)