CLF10060NIT-1R5N-D
DigiKey Part Number
445-174711-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174711-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174711-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLF10060NIT-1R5N-D
Description
FIXED IND 1.5UH 9.3A 8.06 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 9.3 A 8.06mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CLF10060NIT-1R5N-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
11A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
8.06mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)