CGJ5L2X7R1E225K160AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK
In Stock: 5,046
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 72
Datasheet
Similar
In Stock: 1,224
2.2 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
CGJ5L2X7R1E225K160AA
DigiKey Part Number
445-8221-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-8221-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGJ5L2X7R1E225K160AA
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CGJ5L2X7R1E225K160AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)