Image for MKS2G022201E00JSSD is not available
MKS2G022201E00JSSD
DigiKey Part Number
4499-MKS2G022201E00JSSD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS2G022201E00JSSD
Description
MKS 2 0.022 UF 400 VDC 4.5X9.5X7
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
400V