FXP07.07.0100A
DigiKey Part Number
931-1054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FXP07.07.0100A
Description
RF ANT 850MHZ/900MHZ PCB TRACE
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA AMPS, DCS, GSM, PCS, UMTS PCB Trace U.FL (UMCC), I-PEX MHF1 Adhesive
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FXP07.07.0100A Models
Category
Antenna Type
PCB Trace
Manufacturer
Taoglas Limited
Number of Bands
5
Packaging
Bag
Features
Cable - 100mm
Part Status
Not For New Designs
Termination
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1
RF Family/Standard
Cellular, General ISM
Mounting Type
Adhesive
Frequency Group
Wide Band
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Frequency (Center/Band)
850MHz, 900MHz, 1.8GHz, 1.9GHz, 2.1GHz
Applications
AMPS, DCS, GSM, PCS, UMTS
Frequency Range
824MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.17GHz