AA.161.301111 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taoglas Limited
In Stock: 0
Datasheet
RF ANTENNA GLONASS, GPS Module SMA Male Magnetic
AA.161.301111
DigiKey Part Number
931-1166-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA.161.301111
Description
RF ANT 1.6GHZ MOD SMA ML MAG 3M
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Bands
1
Manufacturer
Taoglas Limited
VSWR
2
Series
Return Loss
-15.8, -6.2dB
Packaging
Bag
Gain
29dBic, 30dBic
Part Status
Obsolete
Features
LNA, Filter
RF Family/Standard
Navigation
Termination
SMA Male
Frequency Group
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Ingress Protection
IP67
Frequency (Center/Band)
1.6GHz
Mounting Type
Magnetic
Frequency Range
1.575GHz ~ 1.61GHz
Height (Max)
0.843" (21.40mm)