292FST.SMPF.N.XS
DigiKey Part Number
931-292FST.SMPF.N.XS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
292FST.SMPF.N.XS
Description
COAX ADAPT SMP TO 2.92MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adapter Coaxial Connector SMP Jack, Female Socket To 2.92mm (OS-2.9) Jack, Female Socket 50 Ohms
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mfr
Fastening Type
Threaded, Threaded
Packaging
Bulk
Frequency - Max
40 GHz
Part Status
Active
Center Contact Plating
Gold
Adapter Type
Jack to Jack
Body Material
Stainless Steel
Conversion Type
Between Series
Body Finish
Gold
Adapter Series
Center Contact Material
Beryllium Copper
Center Gender
Female to Female
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI)
Convert From (Adapter End)
SMP Jack, Female Socket
Mating Cycles
500
Convert To (Adapter End)
2.92mm (OS-2.9) Jack, Female Socket
Insertion Loss
0.32dB
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-55°C ~ 50°C