PL2.5-36-130B
DigiKey Part Number
MT3137-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PL2.5-36-130B
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 2.5VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 18V, Series 36V Secondary Parallel 140mA, Series 70mA Through Hole
Category
Primary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Tamura
Secondary Winding(s)
Dual
Series
Center Tap
No
Packaging
Tube
Power - Max
2.5VA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Laminated Core
Termination Style
PC Pin
Voltage - Primary
115V, 230V
Size / Dimension
41.28mm L x 36.37mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 18V, Series 36V
Height - Seated (Max)
28.60mm
Current - Output (Max)
Parallel 140mA, Series 70mA