TMK042CG0R9BD-W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Taiyo Yuden
In Stock: 29,530
Datasheet
Upgrade
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Murata Electronics
0.9 pF ±0.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
TMK042CG0R9BD-W
DigiKey Part Number
TMK042CG0R9BD-W-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMK042CG0R9BD-W
Description
CAP CER 0.9PF 25V C0G/NP0 01005
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TMK042CG0R9BD-W Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)