PAS1220LA3R0905 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 19
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
9 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 200mOhm
PAS1220LA3R0905
DigiKey Part Number
587-2022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAS1220LA3R0905
Description
CAP 9F 20% 3V THROUGH HOLE
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PAS1220LA3R0905 Models
Category
Termination
PC Pins
Manufacturer
Taiyo Yuden
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial, Can
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
9 F
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Voltage - Rated
3 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm