NRV2010T2R2MGF
DigiKey Part Number
587-4293-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-4293-1-ND - Cut Tape (CT)
587-4293-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRV2010T2R2MGF
Description
FIXED IND 2.2UH 1.1A 175 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 175mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.1A
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
175mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)