NRS6028T6R8MMGJV
DigiKey Part Number
587-5940-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-5940-1-ND - Cut Tape (CT)
587-5940-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS6028T6R8MMGJV
Description
FIXED IND 6.8UH 2.5A 55.9 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.5 A 55.9mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
55.9mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
25MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A