NRS6028T470MMGJV
DigiKey Part Number
587-3638-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-3638-1-ND - Cut Tape (CT)
587-3638-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS6028T470MMGJV
Description
FIXED IND 47UH 920MA 390 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 920 mA 390mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
NRS6028T470MMGJV Models
DC Resistance (DCR)
390mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1A