NRG4026T220M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Taiyo Yuden
In Stock: 0
MFR Recommended
Taiyo Yuden
In Stock: 1,385
Datasheet
Datasheet
Similar
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 165mOhm Nonstandard
NRG4026T220M
DigiKey Part Number
587-2378-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRG4026T220M
Description
FIXED IND 22UH 900MA 165 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NRG4026T220M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
610mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
165mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
13MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.102" (2.60mm)