NR4018T4R7M
DigiKey Part Number
587-1671-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1671-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1671-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NR4018T4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 1.2A 108 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 108mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NR4018T4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.7A
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
108mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
34MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)