NR3010T4R7M
DigiKey Part Number
587-1640-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1640-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1640-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NR3010T4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 780MA 228 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 780 mA 228mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NR3010T4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
750mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
228mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
56MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)