MSASL042SB5104MWNA01
DigiKey Part Number
587-MSASL042SB5104MWNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MSASL042SB5104MWNA01CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSASL042SB5104MWNA01
Description
CAP CER 0.1UF 20% 10V X5R 01005
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)