MLASJ042SB5104MWNA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 59,200
Datasheet
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
0.1 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric)
MLASJ042SB5104MWNA01
DigiKey Part Number
587-MLASJ042SB5104MWNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLASJ042SB5104MWNA01
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 01005
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)