MDMK2020T4R7MM
DigiKey Part Number
587-3234-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-3234-1-ND - Cut Tape (CT)
587-3234-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDMK2020T4R7MM
Description
FIXED IND 4.7UH 950MA 242 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 950 mA 242mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MDMK2020T4R7MM Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.15A
DC Resistance (DCR)
242mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)