MCASU105SCG5R6CFNA01
DigiKey Part Number
587-MCASU105SCG5R6CFNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MCASU105SCG5R6CFNA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MCASU105SCG5R6CFNA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASU105SCG5R6CFNA01
Description
CAP CER 5.6PF C0G 50V 0402
Detailed Description
5.6 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
MCASU105SCG5R6CFNA01 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)