MCAST105SC7224KFCA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
0.22 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7S 0402 (1005 Metric)
MCAST105SC7224KFCA01
DigiKey Part Number
587-MCAST105SC7224KFCA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCAST105SC7224KFCA01
Description
MLCC, 0402, 25V, X7S, 0.22 UF10
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)