MCASE105SB5224KFNA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 642,966
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 99,700
Datasheet
Murata Electronics
Murata Electronics
0.22 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
MCASE105SB5224KFNA01
DigiKey Part Number
587-MCASE105SB5224KFNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASE105SB5224KFNA01
Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCASE105SB5224KFNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)