LLQPB201210T1R0M06
DigiKey Part Number
587-LLQPB201210T1R0M06TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLQPB201210T1R0M06
Description
FIXED IND 1UH 1.23A 108 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.23 A 108mOhm 0805 (2012 Metric)
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
108mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
400MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
6 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.05A