LIC1235RS3R8406 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 878
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1,273
Datasheet
40 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 70mOhm @ 1kHz
TAIYO YUDEN Supercapacitors
LIC1235RS3R8406
DigiKey Part Number
587-5107-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LIC1235RS3R8406
Description
CAPACITOR 40F 20% 3.8V T/H
Customer Reference
Detailed Description
Manufacturer
Taiyo Yuden
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
40 F
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Voltage - Rated
3.8 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 1kHz