JMK105F474ZV-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 98,218
Datasheet
0.47 µF -20%, +80% 6.3V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0402 (1005 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
JMK105F474ZV-F
DigiKey Part Number
JMK105F474ZV-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMK105F474ZV-F
Description
CAP CER 0.47UF 6.3V Y5V 0402
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
JMK105F474ZV-F Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)