FBTH1608HL471-T
DigiKey Part Number
587-FBTH1608HL471-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-FBTH1608HL471-TCT-ND - Cut Tape (CT)
587-FBTH1608HL471-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBTH1608HL471-T
Description
FERRITE BEAD 470 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 500mA 350mOhm
Category
Current Rating (Max)
500mA
DC Resistance (DCR) (Max)
350mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
470 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)