FBTH1608HE151-T
DigiKey Part Number
587-6592-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-6592-1-ND - Cut Tape (CT)
587-6592-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBTH1608HE151-T
Description
FERRITE BEAD 150 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 1.5A 50mOhm
Category
Current Rating (Max)
1.5A
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
150 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)