EMK212B7105KGHT
DigiKey Part Number
587-3315-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-3315-1-ND - Cut Tape (CT)
587-3315-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMK212B7105KGHT
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMK212B7105KGHT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)