BRL3225T1R0M
DigiKey Part Number
587-2164-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2164-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2164-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRL3225T1R0M
Description
FIXED IND 1UH 2.2A 51.6 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 51.6mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BRL3225T1R0M Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
51.6mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
220MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.067" (1.70mm)
Current - Saturation (Isat)
2.4A