BRHL2518T2R2M
DigiKey Part Number
587-2776-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2776-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2776-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRHL2518T2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 1A 149.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 149.5mOhm Max 1007 (2518 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BRHL2518T2R2M Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
149.5mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
300MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1007 (2518 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.5A