BKP1608HS101-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 59,205
Datasheet
100 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 1.7A 50mOhm
BKP1608HS101-T
DigiKey Part Number
587-1922-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BKP1608HS101-T
Description
FERRITE BEAD 100 OHM 0603 1LN
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BKP1608HS101-T Models
Category
Current Rating (Max)
1.7A
Manufacturer
Taiyo Yuden
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
100 Ohms @ 100 MHz