BK1608LL300-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 9,923
Datasheet
30 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 500mA 200mOhm
BK1608LL300-T
DigiKey Part Number
587-1883-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1608LL300-T
Description
FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BK1608LL300-T Models
Category
Current Rating (Max)
500mA
Manufacturer
Taiyo Yuden
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
30 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)