TG-A6050-150-150-0.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
t-Global Technology
In Stock: 158
Datasheet
Thermal Pad Red 150.00mm x 150.00mm Square Tacky - Both Sides
TG-A6050-150-150-0.5
DigiKey Part Number
1168-TG-A6050-150-150-0.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG-A6050-150-150-0.5
Description
THERM PAD 150MMX150MM RED
Customer Reference
Detailed Description
Category
Thickness
0.0197" (0.500mm)
Manufacturer
t-Global Technology
Material
Silicone Elastomer
Series
Adhesive
Tacky - Both Sides
Packaging
Box
Color
Red
Part Status
Obsolete
Thermal Conductivity
6.0W/m-K
Type
Conductive Pad, Sheet
Shelf Life
24 Months
Shape
Square
Base Product Number
Outline
150.00mm x 150.00mm