TG-A486G-20-20-4-1A
DigiKey Part Number
1168-TG-A486G-20-20-4-1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG-A486G-20-20-4-1A
Description
THERM PAD 20MMX20MM W/ADH GRAY
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Gray 20.00mm x 20.00mm Square Adhesive - One Side
Category
Thickness
0.157" (4.00mm)
Manufacturer
t-Global Technology
Material
Silicone Elastomer
Series
Adhesive
Adhesive - One Side
Packaging
Box
Color
Gray
Part Status
Obsolete
Thermal Conductivity
6.3W/m-K
Type
Conductive Pad, Sheet
Shelf Life
12 Months
Shape
Square
Shelf Life Start
Date of Purchase
Outline
20.00mm x 20.00mm