T68-2A-120-90-0.08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
t-Global Technology
In Stock: 5
Datasheet
Thermal Pad Gray 120.00mm x 90.00mm Rectangular Adhesive - One Side
T68-2A-120-90-0.08
DigiKey Part Number
1168-1758-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T68-2A-120-90-0.08
Description
THERM PAD 120MMX90MM W/ADH GRAY
Customer Reference
Detailed Description
Category
Material
Graphite
Manufacturer
t-Global Technology
Adhesive
Adhesive - One Side
Series
Backing, Carrier
Polyethylene-Terephthalate (PET)
Packaging
Box
Color
Gray
Part Status
Obsolete
Thermal Conductivity
5.0W/m-K
Type
Graphite-Pad, Sheet
Shelf Life
12 Months
Shape
Rectangular
Shelf Life Start
Date of Purchase
Outline
120.00mm x 90.00mm
Base Product Number
Thickness
0.0031" (0.080mm)