35RAPC7J
DigiKey Part Number
35RAPC7J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RAPC7J
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
EDA/CAD Models
35RAPC7J Models
Category
Internal Switch(s)
Two Switches
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)