35HDRANN
35HDRANN
35HDRANN
DigiKey Part Number
SC1454-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35HDRANN
Description
CONN PLUG STEREO 3.5MM RA 3COND
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Plug Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
Category
Termination
Solder
Mfr
Shielding
Shielded
Series
Voltage - Rated
250VAC, 140VDC
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
4 A
Part Status
Active
Mating Length/Depth
0.510" (13.00mm)
Connector Type
Phone Plug
Contact Material - Plating
Nickel
Gender
Male
Body Material
Brass
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Body Color
Silver
Industry Recognized Mating Diameter
Includes
3 pcs - 1 Connector, 1 Handle, 1 Insulator Tube
Actual Diameter
0.138" (3.50mm)
Housing Material
Brass
Number of Positions/Contacts
3 Conductors, 3 Contacts
Contact Material
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Cable Opening
0.290" (7.37mm)