RM2012B-102/102-PBVW10
DigiKey Part Number
RM20B1.0K/1.0KPTR-ND - Tape & Reel (TR)
RM20B1.0K/1.0KPCT-ND - Cut Tape (CT)
RM20B1.0K/1.0KPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM2012B-102/102-PBVW10
Description
RES ARRAY 2 RES 1K OHM 0805
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm ±0.1% 50mW Power Per Element Isolated 2 Resistor Network/Array ±25ppm/°C 0805 (2012 Metric), Long Side Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RM2012B-102/102-PBVW10 Models
Category
Power Per Element
50mW
Manufacturer
Susumu
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Circuit Type
Isolated
Mounting Type
Surface Mount
Resistance (Ohms)
1k
Package / Case
0805 (2012 Metric), Long Side Terminals
Tolerance
±0.1%
Supplier Device Package
0805
Number of Resistors
2
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Number of Pins
4
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)